Teatterikorkeakoulu

Olemme esittävien taiteiden uudistaja, joka tarjoaa teatterin, tanssin ja kirjoittamisen ylintä opetusta Suomessa.

Three persons in a bright and spacious rehearsal room. Two are wearing costumes, third person is holding wires of lighting equipment.

Esittely

Taideyliopiston Teatterikorkeakoulu tarjoaa esittävien taiteiden koulutusta kandidaatin tutkinnosta tohtoritasolle. Meiltä voit valmistua valo- tai äänisuunnittelijaksi, tanssijaksi, koreografiksi, teatteri- tai tanssialan pedagogiksi, näyttelijäksi, ohjaajaksi, dramaturgiksi tai esitystaiteilijaksi. Tarjoamme myös ruotsinkielistä näyttelijäntaiteen koulutusta.

Teatterikorkeakoulussa taide, esitys, koulutus ja tutkimus ovat jatkuvassa vuorovaikutuksessa keskenään. Kaikki lähtee taitojen kartuttamisesta, mutta päämääränä on opiskelijan ajattelun kehittäminen ja taiteilijaksi kasvu.

Taideyliopiston Teatterikorkeakoulussa esitykset ovat merkittävä osa opetuksen ja tutkimuksen ydintä, ja siksi myös osa tutkintovaatimuksia. Ne ovat opiskelijoillemme taiteen tekemisen työkalu, tutkimusväline ja tekemällä oppimisen paikka.

Teatterikorkeakoululla on vuosittain noin 50 ensi-iltaa, joista valtaosa on julkisia. Niitä pääsee katsomaan ostamalla lipun Teatterikorkeakoulun lipunmyynnistä.

Yhteystiedot

teak.info@uniarts.fi

Hakijapalvelut
teak.hakijapalvelut@uniarts.fi

Puh. (vaihde) 0294 47 2000

PL 20
00097 Taideyliopisto

Opiskelu

Teatterikorkeakoulussa opetusta tarjoavat sen 14 koulutusohjelmaa sekä yhteisen opetuksen keskus. Tutustu koulutustarjontaan ja hakemiseen.

Tutkimus

Teatterikorkeakoulu on edelläkävijä esittävien taiteiden taiteellisessa tutkimuksessa. Tutkimuksestamme vastaa esittävien taiteiden tutkimuskeskus Tutke.

Taiteellinen toiminta ja tapahtumat

Esitykset ovat opiskelijoillemme taiteen tekemisen työkalu, tutkimusväline ja tekemällä oppimisen paikka. Tutustu Teatterikorkeakoulun esityksiin ja muihin tapahtumiin.

Dekaanit

    • Maarit Ruikka

    • Dekaani, Teatterikorkeakoulu
    • 0400 792 099
    • Yhteydenotot: aapo.juusti@uniarts.fi
    • Ville Sandqvist

    • Varadekaani, T/Johto, Teatterikorkeakoulu
    • +358503090132
    • ville.sandqvist@uniarts.fi
    • Leena Rouhiainen

    • Professori, T/Esittävien taiteiden tutkimuskeskus, Teatterikorkeakoulu
    • +358400792093
    • leena.rouhiainen@uniarts.fi

Professorit ja koulutusohjelmajohtajat

    • Eeva Anttila

    • Professori, T/Tanssinopettajan maisteriohjelma, Teatterikorkeakoulu
    • +358405858415
    • eeva.anttila@uniarts.fi
    • Anders Carlsson

    • Professori, T/Utbildningsprogrammet i skådespelarkonst, Teatterikorkeakoulu
    • +358503042746
    • anders.carlsson@uniarts.fi
    • Tomi Humalisto

    • Professori, T/Valosuunnittelun koulutus- ja maisteriohjelmat, Teatterikorkeakoulu
    • +358405074551
    • tomi.humalisto@uniarts.fi
    • Otso Huopaniemi

    • Professori, T/Dramaturgian ja näytelmän kirjoittamisen koulutusohjelma, Teatterikorkeakoulu
    • +358505288364
    • otso.huopaniemi@uniarts.fi
    • Jari Kauppinen

    • Professori, T/Äänisuunnittelun koulutus- ja maisteriohjelmat, Teatterikorkeakoulu
    • +358400792154
    • jari.kauppinen@uniarts.fi
    • Tuija Kokkonen

    • Professori, T/Tohtorikoulutus, Teatterikorkeakoulu
    • +358503250708
    • tuija.kokkonen@uniarts.fi
    • Elina Knihtilä

    • Professori, T/Näyttelijäntaiteen koulutusohjelma, Teatterikorkeakoulu
    • +358505240927
    • elina.knihtila@uniarts.fi
    • Saana Lavaste

    • Professori, T/Ohjauksen koulutusohjelma, Avoin kampus
      Tuntiopettaja, Y/Avoin yliopisto, Avoin kampus
    • +358505273873
    • saana.lavaste@uniarts.fi
    • Kirsi Monni

    • Koreografian professori, Teatterikorkeakoulu
    • +358405456350
    • kirsi.monni@uniarts.fi
    • Eeva Muilu

    • Professori, T/Tanssijantaiteen maisteriohjelma, Teatterikorkeakoulu
    • +358456349704
    • eeva.muilu@uniarts.fi
    • Tero Nauha

    • Professori, T/Live Art and Performance Studies, Teatterikorkeakoulu
      Tuntiopettaja, S/MuTri-tohtorikoulu, Sibelius-Akatemia
    • +358504710467
    • tero.nauha@uniarts.fi
    • Leena Rouhiainen

    • Professori, T/Esittävien taiteiden tutkimuskeskus, Teatterikorkeakoulu
    • +358400792093
    • leena.rouhiainen@uniarts.fi
    • Riku Saastamoinen

    • Yliopistonlehtori, T/Teatteriopettajan maisteriohjelma, Teatterikorkeakoulu
    • +358400792037
    • riku.saastamoinen@uniarts.fi
    • Kristian Smeds

    • Professori, T/Näyttelijäntaiteen koulutusohjelma, Teatterikorkeakoulu
    • +358504359655
    • kristian.smeds@uniarts.fi

Alumnit ja valmistuneet

Kansainvälisyys

Teatterikorkeakoulu osallistuu aktiivisesti kansainvälisten verkostojen toimintaan ja erilaisiin yhteistyöprojekteihin, joilla kehitämme koulutusta, taiteellista toimintaa ja tutkimusta.

Historia

Lue Teatterikorkeakoulun historiasta ja kolmen akatemian yhdistymisestä Taideyliopistoksi.

Uutisia