Musiikkikasvatuksen, jazzin ja kansanmusiikin tohtorikoulu MuTri

Vastaamme tohtorikoulutuksesta Taideyliopiston Sibelius-Akatemian musiikkikasvatuksen, jazzin ja kansanmusiikin osastolla.

Sibelius-Akatemian tohtorinhattuja

Esittely

Osaston jatkokoulutuksen ohjaus tapahtuu pääosin osaston viidessä aineryhmässä (jazz, kansanmusiikki, musiikkikasvatus, musiikkiteknologia sekä taidejohtaminen ja yrittäjyys). Opiskelijoita tohtorikoulussamme on noin 60. Taiteellisia ja tieteellisiä jatkotutkintoa tekeviä on yhtä paljon. Suurin osa tieteellisen tutkinnon tekijöistä on musiikkikasvatuksen aineryhmässä. Valtaosa taiteellisista jatkotutkinnoista tehdään jazzin ja kansanmusiikin aineryhmissä. Soveltajakoulutuksen tohtorintutkintoa tekee kuudesosa opiskelijoista. Toimintaamme leimaa avoin keskustelevuus. Tämä näkyy paitsi henkilökunnan kesken, myös henkilökunnan ja opiskelijoiden välillä. 

Jatko-opintojen jälkeinen taiteellinen toiminta ja tutkimus limittyvät tohtorikoulutukseen muun muassa siten, että osastolla työskentelevät tohtorit osallistuvat jatko-opintoseminaareihin ja tohtoriopintojen ohjaukseen.

Sijainti

Yhteystiedot

Saijaleena Rantanen
Yliopistonlehtori, tohtorikoulun johtaja
+358407104200
saijaleena.rantanen@uniarts.fi

Kristiina Ilmonen
Kansanmusiikin professori, tohtorikoulun varajohtaja
+358505262020
kristiina.ilmonen@uniarts.fi

Hannu Tolvanen
Asiantuntija
+358505680584
hannu.tolvanen@uniarts.fi

Ajankohtaista tohtorikoulussamme

Tutustu tutkimukseemme ja koulutukseemme

Keitä olemme?

Professorit

    • Kristiina Ilmonen

    • Professori, S/Kansanmusiikki, Sibelius-Akatemia
      Tuntiopettaja, S/Kansanmusiikki, Sibelius-Akatemia
    • +358505262020
    • kristiina.ilmonen@uniarts.fi
    • Marja-Leena Juntunen

    • Professori, S/Musiikkikasvatus, Sibelius-Akatemia
    • +358407104292
    • marja-leena.juntunen@uniarts.fi
    • Toni-Matti Karjalainen

    • Professori, S/Taidehallinto, Sibelius-Akatemia
    • +358503574047
    • toni-matti.karjalainen@uniarts.fi
    • Vesa Kurkela

    • Professori, S/MuTri-tohtorikoulu, Sibelius-Akatemia
    • +358503877308
    • vesa.kurkela@uniarts.fi
    • Antti-Ville Kärjä

    • Professori, S/MuTri-tohtorikoulu, Sibelius-Akatemia
    • +358451791177
    • antti-ville.karja@uniarts.fi
    • Heidi Partti

    • Professori, S/Musiikkikasvatus, Sibelius-Akatemia
    • +358400941699
    • heidi.partti@uniarts.fi
    • Päivi Sisko Takala

    • Professori, S/Musiikkiteknologia, Sibelius-Akatemia
      Tuntiopettaja, S/Musiikkiteknologia, Sibelius-Akatemia
    • +358509112987
    • paivi.s.takala@uniarts.fi
    • Jukkis Uotila

    • Professori, S/Jazzmusiikki, Sibelius-Akatemia
    • +358407104313
    • jukkis.uotila@uniarts.fi
    • Heidi Westerlund

    • Professori, S/MuTri-tohtorikoulu, Sibelius-Akatemia
    • +358505015622
    • heidi.westerlund@uniarts.fi

Lehtorit

    • Kaarina Kilpiö

    • Yliopistonlehtori, S/MuTri-tohtorikoulu1, Sibelius-Akatemia
    • kaarina.kilpio@uniarts.fi
    • Saijaleena Rantanen

    • Yliopistonlehtori, S/MuTri-tohtorikoulu, Sibelius-Akatemia
    • +358407104200
    • saijaleena.rantanen@uniarts.fi
    • Danielle Treacy

    • Lehtori, S/MuTri-tohtorikoulu, Sibelius-Akatemia
      Tuntiopettaja, S/Global music, Sibelius-Akatemia
    • +358505762349
    • danielle.treacy@uniarts.fi

Tutkijat

    • Liisamaija Hautsalo

    • Akatemiatutkija, S/MuTri-tohtorikoulu2, Sibelius-Akatemia
      Tuntiopettaja, S/Ooppera, Sibelius-Akatemia
    • +358405323425
    • liisamaija.hautsalo@uniarts.fi
    • Tuulikki Laes

    • Tutkijatohtori, Y/Taidekasvatuksen tutkimuksen tk CERADA, Taideyliopisto
      Tuntiopettaja, S/MuTri-tohtorikoulu, Sibelius-Akatemia
    • +358407104373
    • tuulikki.laes@uniarts.fi
    • Guadalupe López Íñiguez

    • Tutkijatohtori, S/MuTri-tohtorikoulu, Sibelius-Akatemia
      Tuntiopettaja, S/MuTri-tohtorikoulu, Sibelius-Akatemia
      Tuntiopettaja, S/Pimu, Sibelius-Akatemia
    • guadalupe.lopez.iniguez@uniarts.fi
    • Otso Lähdeoja

    • Akatemiatutkija, S/MuTri-tohtorikoulu, Sibelius-Akatemia
      Tuntiopettaja, S/Global music, Sibelius-Akatemia
    • +358469216117
    • otso.lahdeoja@uniarts.fi

Tutustu julkaisuihimme

Tohtoriopiskelijaksi meille

Tutustu tapahtumiimme

Yhteystiedot

    • Kristiina Ilmonen

    • Professori, S/Kansanmusiikki, Sibelius-Akatemia
      Tuntiopettaja, S/Kansanmusiikki, Sibelius-Akatemia
    • +358505262020
    • kristiina.ilmonen@uniarts.fi
    • Saijaleena Rantanen

    • Yliopistonlehtori, S/MuTri-tohtorikoulu, Sibelius-Akatemia
    • +358407104200
    • saijaleena.rantanen@uniarts.fi
    • Hannu Tolvanen

    • Asiantuntija, S/Tutkimus- ja tohtorikoulutuspalvelut, Sibelius-Akatemia
    • +358505680584
    • hannu.tolvanen@uniarts.fi