Kuvataideakatemia

Olemme vapaaseen taiteeseen profiloitunut kansainvälinen akatemia. Korostamme opetuksessa yksilöllisyyttä ja henkilökohtaista ohjausta.

Esittely

Tarjoamme korkeatasoista opetusta kuvanveistossa, maalaustaiteessa, taidegrafiikassa ja tila-aikataiteessa, joka jakautuu liikkuvaan kuvaan, paikka- ja tilannesidonnaiseen taiteeseen ja valokuvataiteeseen. Meillä voit opiskella myös Praxis – taiteen ja esittämiskäytäntöjen maisteriohjelmassa.

Olemme uranuurtajia taiteellisen tutkimuksen saralla. Tutkimus ja opetus ovat tiiviissä vuorovaikutuksessa, ja tutkimus ymmärretään nykytaiteen lähtökohtana. Kuvataiteen tohtoriopinnot antavat valmiudet itsenäiseen taiteellisen tutkimuksen tekemiseen. 

Opintojen ytimessä ovat yksilöllisyyttä ja valinnanvapautta korostava opetusohjelma, opettajien ja opiskelijoiden kohtaamiset ja henkilökohtainen ohjaus. Rohkaisemme opiskelijoita löytämään omat vahvuutensa, ilmaisukeinonsa ja kiinnostuksen kohteensa kuvataiteen alueella.

Opettajamme ovat tunnustettuja kuvataiteilijoita ja eri taiteen alojen asiantuntijoita. Taiteellinen toiminta on osa opetusta ja tarjoaa opiskelijoille kohtaamisia taidekentän ja yleisön kanssa.

Yhteystiedot

kuva.info@uniarts.fi

Hakijapalvelut
kuva.hakijapalvelut@uniarts.fi

Puh. (vaihde) 0294 47 2000

PL 10
00097 Taideyliopisto

Opiskelu

Tutkimus

Taiteellinen toiminta ja tapahtumat

Dekaanit ja henkilöstö

Henkilöhaku
    • Johanna Vakkari

    • Vs. dekaani
    • Kuvataideakatemia
    • 050 4488 534
    • Yhteydenotot: marjaana.sallantaus@uniarts.fi
    • Mika Elo

    • Professori, K/Tohtorikoulutus ja tutkimus
    • +358503473969
    • mika.elo@uniarts.fi
    • Hanna Johansson

    • Professori, K/Nykytaiteen tutkimus
    • +358405419733
    • hanna.johansson@uniarts.fi

Professorit

Henkilöhaku
    • Mika Elo

    • Professori, K/Tohtorikoulutus ja tutkimus
    • +358503473969
    • mika.elo@uniarts.fi
    • Fergus Feehily

    • Professori, K/Maalaustaide
    • +358504653269
    • fergus.feehily@uniarts.fi
    • Ulrika Ferm

    • Professori, K/Tila-aikataide<br>Tuntiopettaja, K/Nykytaiteen tutkimus
    • +358503304897
    • ulrika.ferm@uniarts.fi
    • Hanna Johansson

    • Professori, K/Nykytaiteen tutkimus
    • +358405419733
    • hanna.johansson@uniarts.fi
    • Lea Kantonen

    • Professori, K/Kuvataiteen tohtoriohjelma
    • +358503063073
    • lea.kantonen@uniarts.fi
    • Daniel Peltz

    • Professori, K/Tila-aikataide
    • +358503289565
    • daniel.peltz@uniarts.fi
    • Anna-Kaisa Rastenberger

    • Professori, K/Praxis, taiteen esittämiskäytännöt
    • +358415141991
    • anna-kaisa.rastenberger@uniarts.fi
    • Anita Seppä

    • Professori, K/Taidehistoria ja -teoria
    • +358408609522
    • anita.seppa@uniarts.fi
    • Salla Tykkä

    • Professori, K/Tila-aikataide
    • +358504488538
    • salla.tykka@uniarts.fi
    • Annu Vertanen

    • Professori, K/Taidegrafiikka
    • +358456361600
    • anna-liisa.vertanen@uniarts.fi

Tietoa Kuvataideakatemiasta

Kansainvälinen Kuvataideakatemia

Uutisia