Taideyliopisto rakentaa tulevaisuuden eurooppalaista musiikkikoulutusta – IN.TUNE-allianssi suuntaa kohti vuotta 2030

Kahdeksan eurooppalaisen korkeakoulun IN.TUNE-yliopistoallianssin toukokuussa Wienissä pidettyyn vuotuiseen tapaamiseen kokoontui noin kaksisataa opettajaa, opiskelijaa ja tukipalveluiden edustajaa. Keskusteluissa ja visiotyössä vahvistui suunta kohti entistä tiiviimpää, vaikuttavampaa ja opiskelijalähtöisempää yhteistyötä.

IN.TUNE on ensimmäinen taide- ja musiikkialaan keskittyvä eurooppalainen yliopistoallianssi, mikä tekee siitä merkittävän toimijan koko Euroopan mittakaavassa. Yhteistyö kehittää yhteisiä opintokokonaisuuksia, lisää liikkuvuutta ja rakentaa uusia yhteistyömuotoja opetuksen, tutkimuksen ja yhteiskunnallisen vuorovaikutuksen alueilla.

“Opiskelijoille tämä tarkoittaa aidosti uusia reittejä rakentaa omaa osaamistaan kansainvälisesti. Samalla opetus – esimerkiksi reaaliaikaiset etäopetusmahdollisuudet – uudistuu ja kehittyy, kun teemme sitä yhdessä eurooppalaisten kollegoiden kanssa,” toteaa Sibelius-Akatemian opetuksesta vastaava varadekaani Markus Utrio.

Kuluneen vuoden aikana Taideyliopistossa on jo IN.TUNEn kautta voitu tarjota kansainvälisiä opintojaksoja ja projekteja, liikkuvuusmahdollisuuksia, yhteisiä rahoitushakuja. Kiinnostus on ollut laajaa: yhteisiä koulutusavauksia on ehdotettu kymmeniä, ja osallistujamäärät kasvavat jatkuvasti.

Kohti pysyvää eurooppalaista verkostoa vuoteen 2030

Wienissä keskustelujen keskiössä oli allianssin tulevaisuus. Nykyinen EU-rahoitus ulottuu vuoteen 2027, mutta tavoitteet ovat pidemmällä: rakentaa pysyvä ja syvästi verkottunut eurooppalainen kokonaisuus.

Yhteinen visio ulottuu vuoteen 2030. Sen saavuttaminen edellyttää siilojen purkamista yliopistojen ja maiden välillä, tiedon ja mahdollisuuksien parempaa näkyvyyttä, uudenlaisia opiskelijoiden tarpeista lähteviä ratkaisuja sekä toiminnan vaikuttavuuden systemaattista mittaamista. Tavoitteena on, että yhteistyö muodostuu luontevaksi ja pysyväksi osaksi korkeakoulujen arkea.

“Tämä allianssi ei enää ole irrallinen hanke, vaan sekä konkreettinen tapa uudistaa musiikkikoulutusta että tulevaisuudessa vahva kulttuuri- ja koulutuspoliittinen vaikuttaja Euroopassa. Olemme jo nähneet, että yhteistyö tuo kansainvälisyyttä myös Taideyliopistossa osaksi jokapäiväistä oppimista ja opetusta,” toteaa Sibelius-Akatemian dekaani Kaisa Rönkkö.

Opiskelijat kehittämisen ytimessä

Yksi keskeinen viesti Wienistä oli selkeä: opiskelijoiden kokemusta on kuunneltava entistä tarkemmin. Allianssissa toimii jo opiskelijaneuvosto, ja opiskelijat osallistuvat yhteisiin projekteihin, mutta kehitystyö on vasta alussa.

Opiskelijoiden kokemukset esimerkiksi liikkuvuudesta, yhteisistä opinnoista ja arjen sujuvuudesta nähdään ratkaisevina onnistumisen mittareina.

“Kun rakennamme yhteistä eurooppalaista oppimisympäristöä, opiskelijoiden kokemus on kaikkein tärkein mittari. Sen pitää ohjata tekemistämme kaikilla tasoilla,” Rönkkö korostaa.

Yhteistyö kantaa myös kulttuuripoliittista vastuuta

Summitin keskusteluissa korostui taiteen ja musiikin merkitys ajassa, jota leimaavat epävarmuus ja nopeat muutokset. IN.TUNE-allianssissa halutaan nähdä yhteistyö myös laajempana kulttuuripoliittisena voimana Euroopassa.

Allianssi pyrkii vahvistamaan taiteen ja musiikin asemaa yhteiskunnassa sekä tuomaan niitä näkyvämmin osaksi julkista keskustelua. Tämä tarkoittaa myös yhteisten arvojen puolustamista. Wienissä allianssin hallitus ilmaisi vahvan tukensa Belgradin taideyliopistolle tilanteessa, jossa akateemiseen vapauteen kohdistuu paineita.

Yhteinen viesti on selvä: eurooppalainen yhteistyö rakentuu luottamukselle, akateemiselle vapaudelle ja yhteisille arvoille – ja niiden puolustaminen on kaikkien tehtävä.

Yhteinen työ muuttaa arkea

IN.TUNE-allianssi on edennyt vaiheeseen, jossa visioista siirrytään yhä vahvemmin käytäntöön. Kun liikkuvuus lisääntyy, yhteiset opinnot vakiintuvat ja yhteistyön muodot kehittyvät, muutos alkaa näkyä konkreettisesti opiskelijoiden ja opettajien arjessa.

“Rakennamme yhdessä ekosysteemiä, jossa eurooppalainen yhteistyö ei ole lisä, vaan perusta. Se voi muuttaa pysyvästi tapaa, jolla koulutamme tulevaisuuden muusikoita,” Utrio summaa.