Sibelius-Akatemian sinfoniaorkesterissa soi myös ukrainalaisten ääni
Lahjoitusvaroilla suomalaisille ja ukrainalaisille musiikinopiskelijoille tarjoutui yhteinen orkesterikokemus sodan varjossa.
Helmikuussa Musiikkitalon konserttisalin lavalla nähtiin Sibelius-Akatemian sinfoniaorkesterin riveissä myös neljä nuorta ukrainalaista musiikinopiskelijaa, joille esiintyminen Helsingissä on enemmän kuin konsertti muiden joukossa.
Kansainvälisiä polkuja, yhteinen lähtökohta
Konserttiin osallistuneiden ukrainalaisten nuorten polut ovat kulkeneet eri puolille Eurooppaa mutta lähtökohta on yhteinen. Viulisti Oksana Butrynska opiskelee nykyisin Wienissä, mutta on kotoisin Lvivistä. Viulisti Maryna Honcharenko opiskelee Odessan kansallisessa musiikkiakatemiassa. Alttoviulisti Demyd Buzkon kotikaupunki on Harkova, joka sijaitsee vain kymmenien kilometrien päässä Venäjän rajasta. Kaikki päätyivät Helsinkiin ja osaksi Sibelius-Akatemian sinfoniaorkesteria Ukrainan nuoriso-orkesterin kautta.
Oksana osallistui vastaavaan yhteistyöhön Sibelius-Akatemian kanssa jo kaksi vuotta sitten, jolloin ukrainalaiset nuoret soittivat sibeliusakatemialaisten rinnalla riveissä kapellimestari Dalia Stasevskan johtamassa hyväntekeväisyyskonsertissa.
“On kiinnostavaa palata tänne pienen tauon jälkeen. Me kehitymme muusikkoina mutta myös ihmisinä. Kun palaa tänne eri elämäntilanteessa ja eri ohjelmiston pariin kuin kaksi vuotta sitten, kokemus on aivan uudenlainen, Oksana kertoo.
Marynallekin yhteistyö Sibelius-Akatemian sinfoniaorkesterin kanssa on ainutlaatuinen mahdollisuus.
“Olin kuullut Sibelius-Akatemiasta ja suomalaisesta musiikkikoulutuksesta ja halusin nähdä kaiken omin silmin”, hän sanoo.
Demydille yhteistyöhön houkutteli erityisesti konsertissa esitetty ohjelmisto: Richard Straussin Heldenleben, Kaija Saariahon Ciel d’hiver sekä Einojuhani Rautavaaran huilukonsertto Dances with the. Erityisesti Straussin teos vaatii orkesterilta sekä teknistä tarkkuutta että suurta yhteistä hengitystä.
“Tämä on todella tärkeä kokemus meille nuorille muusikoille. Heldenlebenin kaltainen massiivinen ja vaikea teos kehittää orkesterisoittoa valtavasti, ja on harvinaista päästä soittamaan näin suuressa kokoonpanossa”, hän sanoo.
“Pääsemme esittämään suomalaista nykymusiikkia suomalaisen kapellimestarin johdolla – sekin on ainutlaatuista!” toteaa Oksana
Muusikot toivon lähettiläinä
Sotaa käyvässä maassa kulttuurin voisi ajatella olevan ensimmäinen asia joka jää ihmisten arjessa sivuraiteille, mutta nuorten kokemus on toisenlainen: rankoista olosuhteista huolimatta ihmiset janoavat musiikkia ja tulevat konsertteihin olosuhteista riippumatta.
“On kyse selviytymisestä, olosuhteista joissa kulttuuri ja musiikki pitää toivoa yllä. Haluaisin ajatella, että me jotka olemme mukana erilaisissa projekteissa maailmalla, saamme edustaa Ukrainaa ja toimia sanansaattajina gobaaleissa yhteisöissä. Meillä on mahdollisuus oppia täällä paljon mutta olla myös oman kulttuurimme ääni“, Oksana toteaa.
Yhdessä oppimista
Opiskelijoiden puheissa toistuu yksi sana: tutti. Yhdessä soittaminen on orkesterityön ydin ja myös se asia, mitä he eniten odottavat Suomen-vierailullaan.
“On valtavan arvokasta soittaa tätä musiikkia näin nuorena ja muiden samassa uravaiheessa olevien erittäin lahjakkaiden nuorten kanssa. Tämä kokemus auttaa muusikkona meitä myöhemminkin todella paljon”, Oksana kuvaa.
Demyd odottaa erityisesti pääsyä Musiikkitalon lavalle ja suuren orkesterin akustiikkaan. Kahdeksan käyrätorvea, massiivinen sointi ja tila, joka kantaa jokaisen yksityiskohdan, ovat monelle opiskelijalle ainutlaatuinen kokemus.
“En ole ennen soittanut näin suuressa orkesterissa”, hän kertoo.
Kaikuja Dalia Stasevskan alumniteosta
Taideyliopiston vuoden alumni 2022, kapellimestari Dalia Stasevska, ideoi keväällä 2024 Musiikkitalossa hyväntekeväisyyskonsertin, jonka tuotoilla tuettiin ukrainalaista musiikkikoulutusta. Taideyliopiston rehtorin päätöksellä konserttituotot lahjoitettiin kolmelle ukrainalaiselle musiikkikorkeakoululle.
Lisäksi lahjoitusvaroilla tuetaan Sibelius-Akatemian oman toiminnan kautta nuorien ukrainalaisten musiikinopiskelijoiden kehittymistä. Stasevskan vision mukaisesti heille tarjotaan mahdollisuus soittaa Sibelius-Akatemian sinfoniaorkesterissa ja oppia orkesterisoittoa suomalaisopiskelijoiden rinnalla. Näin vahvistetaan yhteyksiä ukrainalaisiin kumppanikouluihin ja toteutetaan lahjoituksen alkuperäistä tarkoitusta: tarjota ukrainalaisille opiskelijoille konkreettisia oppimismahdollisuuksia vaikeina aikoina.
Lue lisää Sibelius-Akatemian sinfoniaorkesterista
Lue lisää Taideyliopistolle lahjoittamisesta