Soiva kieli – Aino Ackté 150 vuotta

Soiva kieli -konsertissa juhlistamme oopperalaulaja Aino Acktéta, jonka syntymästä on kulunut nyt 150 vuotta (1876-1944)

Sibelius-museo/CC BY 4.0.

Hän on suomalaisessa mittapuussa ainutlaatuinen tähti, jolle kultakauden säveltäjät kuten Merikanto, Sibelius ja Madetoja sävelsivät lauluja ja oopperoita. Kansainvälisesti hän oli suuresti ylistetty mm. Richard Strauss totesi Ainon olevan “ainoa Salome”.

Pariisissa ja Lontoossa vietettyjen vuosien jälkeen Aino Ackté perusti Kotimaisen oopperan vuonna 1911 (nykyään Kansallisooppera) ja Savonlinnan Oopperajuhlat 1912. Ilman tätä rohkeaa ja temperamenttista naista suomalainen oopperanhistoria näyttäisi hyvin erilaiselta.

Tässä konsertissa kuullaan lauluja, aarioita ja ensemblejä, joita Aino Acktélla oli tapana laulaa konserteissa yhdessä kollegoiden kanssa. Kuulemme myös Aino Acktén omia mietteitä laulajan elämästä hänen kirjoittamiensa kirjeiden ja päiväkirjan katkelmissa. Miten esim. kansainvälinen oopperalaulaja yhdisti uran ja perhe-elämän 1900-luvun alkuvuosikymmeninä?

Dramatisointi Juulia Tapola

Esiintyjät

  • Inga Sauranen & Myra Pranajaya
  • Alvilda Elmarsdottir & Gabriele Bajoraite
  • Jasmine Rivillon & Ani Shinjikashvili
  • Sonja Turtinen & Yoka Saito
  • Jenni Taivassalo & Ville Pääkkönen

Muutokset ovat mahdollisia.

Lisätiedot: Matti Leisma, matti.leisma@uniarts.fi

Soiva kieli -laulusarja

Sibelius-Akatemian laulumusiikin Soiva kieli -laulusarjassa kuullaan vuosittain neljä liedkonserttia laulutaiteen ja pianomusiikin opiskelijoiden esittäminä. Soiva kieli -laulusarjan taiteellisena johtajana toimii liedmusiikin lehtori Keval Shah.

Tutustu sarjan konsertteihin

Ajankohta

7.10.2026 klo 19:00 – 20:00

Sijainti

Camerata, Sibelius-Akatemia

Mannerheimintie 13a

00100 Helsinki

Musiikkitalo, Sibelius-Akatemia

Liput

Vapaa pääsy

Sijainti kartalla

Katso reittiohjeet