Jenni Lappalainen – ilta yliopiston juhlasalissa

Pianisti Jenni Lappalaisen ensimmäinen jatkotutkintokonsertti

Esiintyjät

  • Jenni Lappalainen, piano

Ohjelma

  • P. J. Hannikainen: Iltahuokaus (1913, julkaisematon),
  • P. J. Hannikainen – Ilmari Hannikainen: Preludi (julkaisematon)
  • Johann Sebastian Bach – Ilmari Hannikainen: Preludi g-molli BWV 535 ja fuuga g- molli BWV 578 (1913, julkaisematon)

Ilmari Hannikainen

  • Syysaatteita, Kesätuuli, Hämärän ääni (1919)
  • Keinussa, Rannalla, Tukkipoikain laulu, Kellokukkia; kokoelmasta Kappaleita lapsille (1920)
  • Sairas lintu, Pikku renkipoika; kokoelmasta Pieniä runoelmia pianolle (1917)
  • Basso ostinato & Fuga (1913–1914)
  • Ilta (1913) (uusi kriittinen editio)
  • Virvatuli (1914)

Väliaika

  • Koraali Matkamiehen virsi (1921)
  • Surumarssi (1922, julkaisematon)
  • Variations fantasques (1923) 

Lisätietoa konsertista

Jenni Lappalainen soittaa Ilmari Hannikaisen julkaistuja ja julkaisemattomia sävellyksiä ja sovituksia pianolle. Konsertti valottaa Hannikaisen elämänkulkua, pianoteoksia ja konserttitoimintaa vuosina 1913–1923. Se esittelee yksityisistä ja julkisista arkistoista löytyneitä sävellyksiä ja uusia elämäkerrallisia aineksia. Konsertissa kuullaan myös ne Hannikaisen omat teokset, jotka hän esitti ensikonsertissaan Helsingin yliopiston juhlasalissa marraskuussa 1914.

Ilmari Hannikainen (1892–1955) sävelsi valtaosan pianoteoksistaan niinä kymmenenä vuotena 1913–1923, jolloin hän opiskeli Wienissä ja Pietarissa ja eli aktiivista kautta kansainvälisesti konsertoivana pianistina. Vuosikymmenen maailmanpoliittiset tapahtumat vaikuttivat Hannikaisen elämään ratkaisevalla tavalla.

Helsingin yliopiston juhlasali on estradi, jolla Ilmari Hannikainen soitti eniten konsertteja uransa aikana. Hän esiintyi siellä soolokonsertein, laulajien kanssa, kamarimuusikkona ja orkestereiden solistina viidellä vuosikymmenellä 1910-luvulta aina 1950-luvulle saakka. Yliopiston juhlasali oli vakiintunut pääkaupungin keskeisimmäksi konserttipaikaksi 1800-luvun puolivälin jälkeen.

Konserttia tukevat Sibelius-Akatemian tukisäätiö ja Greta ja William Lehtisen säätiö.

Lisätietoa: Matti Leisma, matti.leisma@uniarts.fi

Ajankohta

4.12.2023 klo 19:00 – 20:50

Sijainti

Helsingin Yliopiston juhlasali

Helsingin yliopiston päärakennus

Fabianinkatu 33

00170 Helsinki

Liput

6,50–18 €

Osta liput

Sijainti kartalla

Katso reittiohjeet