Tutustu tuleviin tapahtumiimme
Kurkista Taideyliopiston kevään tapahtumatarjontaan
Kuvataideakatemian kevään näyttelyt
Keväällä 2026 Kuva/Tilassa on luvassa sekä laajoja näyttelykokonaisuuksia että tiheästi vaihtuvia kurssi- ja ryhmänäyttelyitä. Näyttelyissä voi seurata nuorten taiteilijoiden urien alkuvaiheita, kokeiluja ja taiteellista kypsymistä. Kevät käynnistyy katsauksella kuvanveistoon, ja myöhemmin tutustutaan näyttelyiden pedagogiseen luonteeseen sekä siihen, miten näyttelytila vaikuttaa taideteokseen ja taidekokemukseen. Kevätkauden päättää tuttuun tapaan odotettu Kuvan Kevät -maisterinäyttely.
Myllytori avaa ovet akatemian arkeen
Myllytorilla näyttelyt vaihtuvat tiheästi ja esittelevät erilaisia näkökulmia akatemian piirissä esiin nouseviin aiheisiin ja työskentelytapoihin. Kevään 2026 ohjelmassa nähdään queer-kokemuksia ja -näkökulmia kokoava ryhmänäyttely, toisen vuosikurssin opiskelijoiden teoksia sekä läsnäoloa, taiteellista prosessia ja materiaalien mahdollisuuksia tarkasteleva taidegrafiikan näyttely.
Valon ja varjon sävyjä sekä koomista oopperaa
Sibelius-Akatemian kamariorkesteri esittää Tomas Djupsjöbackan johdolla valon ja varjon sävyjä Mendelssohnista Straussiin ja Mozartiin. Solistit Jokubas Svambaris (viulu) ja Katrīna Anna Pelnēna (alttoviulu) on valittu opiskelijoiden joukosta koesoitolla. Konsertti Musiikkitalon Paavo-salissa 21.3.2026 klo 16.
Huhtikuussa Sibelius-Akatemian ooppera tuo Musiikkitaloon Mozartin Così fan tutte -mestariteoksen. Tällä kertaa rakastavaisten koulu sijoittuu amerikkalaiseen high school -maailmaan, jossa koetaan ensirakastumisia ja lokerikkojen taakse kätkettyjä salaisuuksia. Oopperan ohjaa kansainvälisesti arvostettu Noa Naamat, joka on jo vakiinnuttanut asemansa uuden sukupolven merkittävimpien oopperantekijöiden joukossa. Näytökset 11.–18.4.2026.
Teatterikorkeakoulun keväässä Antigone
Helsingin Kaupunginteatterin pieni näyttämöllä nähdään huhti-toukokuussa Antigone, joka on koneille ja ihmisäänelle läpisävelletty tragedia 14 näyttelijälle. Tämä Sofokleen kirjoittama näytelmä kantaesitettiin Ateenassa 2400 vuotta sitten. Se on radikaali klassinen murhenäytelmä nuoresta radikaalista naisesta, joka kaikkea uhmaten valitsee sydämensä äänen ja nousee vallanpitäjän käskyä vastaan. Esitys on varoittava esimerkki siitä, mitä tapahtuu, kun vallanpitäjät ovat sokeita omalle lyhytnäköisyydelleen ja hyvälle hallitusohjelmalleen, ja miten itsestään selvinä pitämämme asiat, kuten ihmisoikeudet tai demokraattiset valtiot, voivat luhistua muutamassa sekunnissa.
Näytökset 15.4.–9.5.2026, Helsingin Kaupunginteatteri, pieni näyttämö.