Improvisaatio on tapa ymmärtää maailmaa, äänitaiteilija Tarek Atoui sanoo
Kansainvälisesti arvostetun libanonilaistaiteilijan teokset ylittävät maiden, eri alojen ja aistien välisiä rajoja.

”Improvisaatio voi muuttaa kokemustamme taiteesta ja elämästä. Se kutsuu meitä avautumaan – toisille ihmisille, materiaaleille, äänille ja aisteillemme”, libanonilaissyntyinen äänitaiteilija ja säveltäjä Tarek Atoui sanoo.
Pariisissa nykyään työskentelevä Atoui on kansainvälisesti arvostettu taiteilija, joka tunnetaan kokeellisista äänimaisemistaan ja kansainväliseen yhteistyöhön perustuvista esityksistään. Atouin teoksia on ollut esillä muun muassa Venetsian biennaalissa ja Tate Modernissa. Syyskuussa hän pitää luennon taiteestaan Tanssin talossa. Atouin luento on osa Saastamoinen Keynote in Arts -luentosarjaa.
Atoui kertoo, että luento Helsingissä tulee olemaan kokonaisvaltainen esitys, joka koostuu videoista, valokuvista ja improvisaatiosta. Yleisöä ei kutsuta vain kuuntelemaan ja katsomaan – vaan tuntemaan, tulkitsemaan ja osallistumaan.
Improvisaatio onkin erottamaton osa Atouin taidetta.
”Esityksessä on esimerkkejä aiemmista teoksistani, mutta siinä nähdään myös esityksen hetken innoittamaa improvisaatiota”, Atoui kertoo.
Luennossaan Atoui avaa taiteellista työskentelyään muun muassa viimeisimmän näyttelynsä Improvisation in 10 Days kautta, joka oli esillä aiemmin tänä vuonna Milanon Pirelli HangarBicoccassa. Näyttelyn installaatiot reagoivat tilan äänimaailman muutoksiin ja kävijöiden reaktioihin.
Atouille improvisaatio on yhteyden luomista toisiin sekä tapa ymmärtää maailmaa. Hänen taiteessaan se rakentaa siltoja yksityisen ja poliittisen sekä henkilökohtaisen ja kollektiivisen välillä.
”Kyse on asioiden uudelleen löytämisestä sekä avautumisesta ilolle ja elämän yllätyksellisyydelle.”
Taiteilija kuvailee improvisaatiota tapana suuntautua maailmaan. Atouin näkemyksen mukaan improvisaatiota ei tapahdu vain taiteessa, vaan myös jokapäiväisessä arkielämässä. Hän uskoo, että improvisaatio on jotain, mitä me kaikki teemme – tietoisesti tai tiedostamattamme.
”Ihmiset improvisoivat arjessaan koko ajan. Yhdessä perheenjäsenten kanssa, liikkuessaan paikasta toiseen, aikatauluja suunnitellessaan tai vaikkapa silloin kun he laittavat ruokaa”, taitelija sanoo.
Kansainvälinen yhteistyö entistä tärkeämpää
Atouin äänitaiteelle on ominaista myös työskentely rajojen välisessä tilassa. Hän tekee taiteellista yhteistyötä eri aloilla työskentelevien ihmisten kanssa, kuten esimerkiksi opettajien, tutkijoiden, kuvataiteilijoiden ja muusikoiden kanssa.
Kansainvälisen yhteistyön merkitys korostuu taiteilijan mukaan nykymaailmassa, jota leimaavat konfliktit, pirstaleiesuus ja polarisaatio.
”Viimeaikaiset tapahtumat ovat luoneet yhä enemmän rajoja. Eivätkä ne ole pelkästään fyysisiä, vaan ne estävät myös ideoiden, tiedon ja luovuuden liikkumista.”
Taiteilijan mukaan kansainvälinen yhteistyö on nyt entistä tärkeämpää, sillä se voi auttaa ymmärtämään maailmaa moniulotteisemmin. Atouille improvisaatio on se väline, jolla rajoja ylittäviä yhteyksiä luodaan.
Atoui sanoo, että hän haluaa taiteessaan vastustaa pysyviä merkityksiä. Hänen teoksensa on tarkoitettu elämään ja liikkumaan tilassa, kehittymään ja muotoutumaan rajat ylittävillä alueilla.
”En ole koskaan halunnut, että ihmiset kokevat teokseni vain tietyllä tavalla”, hän painottaa.
”Kyse on ovien avaamisesta – kuljettamisesta henkilökohtaisiin pohdintoihin, jaettuihin kysymyksiin sekä suhteista toisiin ja maailmaan.”
Atoui kuvaa luovuutta jatkuvana prosessina. Inspiraatio ei hänelle katso paikkaa, vaan hän löytää innoitusta taiteelleen kaikkialta – ollessaan tien päällä, studiossa, kadulla tai kotona.
”Luova prosessi ei koskaan pysähdy. Siinä on sen kauneus.”
Saastamoinen Keynote in Arts: Tarek Atoui
Tanssin talo Helsinki, Kaapelitehdas, 17. syyskuuta, 2025 klo 17 alkaen. Vapaa pääsy.
Tapahtuman järjestävät yhteistyössä Saastamoisen säätiö ja Taideyliopiston Kuvataideakatemia.