Siba Talks -keskustelusarja
Sarjan vieraina nähdään huipputason muusikoita ja taiteilijoita, jotka kertovat elämästään, urastaan ja heille tärkeästä musiikista. Haastattelijana Keval Shah.

Mistä sarjassa on kyse?
Taideyliopiston Sibelius-Akatemian yleisölle avoin Siba Talks -haastattelusarja kutsuu vieraakseen huipputason kotimaisia ja kansainvälisiä huippumuusikoita ja taiteilijoita, jotka kertovat elämästään, urastaan ja heille tärkeästä musiikista. Sarjaa juontaa pianisti ja lied-musiikin lehtori Keval Shah, joka tunnetaan myös innovatiivisena BBC-ohjelmien tekijänä.
Keskustelu käydään englanniksi, ja kunkin jakson aikana kuunnellaan otteita vieraan valitsemista teoksista. Neljä kertaa vuodessa järjestettävän sarjan kaikki jaksot ovat katsottavissa jälkikäteen Sibelius-Akatemian YouTube-kanavalla.
Siba Talksin jaksot
Tutustu julkaistuihin jaksoihin ja muusikoihin.

Siba Talks: Keval Shah & Maija Kauhanen
Vuonna 2023 Pohjoismaiden neuvoston musiikkipalkinnon voittanut kansanmuusikko, laulaja-lauluntekijä ja kanteleartisti Maija Kauhanen on räjähtävän voimakas ja monipuolisen yhden naisen orkesteri, joka on lyhyessä ajassa luonut komean kansainvälisen uran. Kauhasen taiteen perustana on suomalaiskarjalainen perinne soittimineen sekä soitto- ja laulutekniikoineen.

Siba Talks: Keval Shah & Sebastian Fagerlund
Sebastian Fagerlund on vakiinnuttanut paikkansa sukupolvensa merkittävimpien eurooppalaisten säveltäjien joukossa. Hän opiskeli sävellystä Sibelius-Akatemiassa Erkki Jokisen johdolla ja sai sävellysdiplomin vuonna 2004.
Katso Sebastain Fagerlundin jakso
Juontaja Keval Shah
Useita kansainvälisiä kilpailuja voittanut Brittiläis-intialainen pianisti Keval Shah (s. 1993) on esiintynyt monissa Euroopan merkittävimmissä konserttitaloissa ja festivaaleilla sekä levyttänyt muun muassa Deutsche Grammophonille.
Älyllisestä ja luovasta taiteellisesta näkemyksestään arvostettu Shah on edelläkävijä konserttien suunnittelijana ja kuratoijana. Hän tilaa säännöllisesti nykymusiikkia ja luo taiteellisia projekteja, jotka yhdistävät eri genrejä, kulttuureja ja filosofioita. Hänen työskentelyään ohjaa kiinnostus kulttuurienvälisiin ja monikulttuurisiin prosesseihin sekä niistä löytyviin taiteellisiin ja yhteiskunnallisiin mahdollisuuksiin.
Sibelius-Akatemian työnsä ohella Keval toimii säännöllisesti BBC:n juontajana, viimeisimpänä dokumentissa Kaija Saariahon viimeisistä projekteista.
Lisätiedot
-
Janne Ikäheimo
Tuottaja, Tuottajat Sibelius-Akatemia, Sibelius-Akatemia+358407104344janne.ikaheimo@uniarts.fi -
Keval Shah
Lehtori, lied, säestys, fonetiikka, Laulun aineryhmä, Sibelius-Akatemia+358504625385keval.shah@uniarts.fi