Sibelius-Akatemian opiskelijavalinnan tulokset, kevät 2021

Voit tiedustella valintakokeiden tulosta myös sähköpostitse osoitteesta siba.hakijapalvelut@uniarts.fi. Valinnan tuloksia julkaistaan hakukohdekohtaisesti 7.4., 12.5. sekä 2.6.2021. Julkaisupäivät on ilmoitettu hakukohteiden hakuohjeissa.

Kaksi henkilöä seisoo päällään lasiseinän edessä

Valintakoepalaute

Sinulla on mahdollisuus saada palautetta valintakoesuorituksestasi. Palautteen tehtävänä on ohjata sinua löytämään kehityskohteita omasta suorituksestasi ja parantamaan sitä entisestään.

Perustutkintokoulutukseen hyväksytyt

Sibelius-Akatemian dekaani on täten valintaperusteiden mukaisesti sekä hakemusten ja valintakokeiden perusteella katsonut alla olevien opiskelijoiden olevan hyväksytty perustutkinto-opiskelijoiksi Taideyliopiston Sibelius-Akatemiaan keväällä 2021:

(fi) = opiskelukieli suomi
(sv) = opiskelukieli ruotsi
(en) = opiskelukieli englanti

Arts Management, Society and Creative Entrepreneurship

Arts Management, Society and Creative Entrepreneurship 2-vuotinen koulutus (general selection group)

Aaltonen Sonja Karoliina, Ruotsi (en) – ehdollinen valinta
Castro e Silva Pedro Jorge, Portugali (en) – ehdollinen valinta
Giacoletto Erica Maria Margherita, Tanska (en)
Heinström Jens Eugen Mikaelsson, Helsinki (en) – ehdollinen valinta
Kattelus Aliisa Amanda Kristiina, Tampere (en) – ehdollinen valinta
Keshvarpajuh Hamidreza, Iran (en)
Mäkelä Anne-Maria Kristiina, Helsinki (en)
Repo Venla Elisa, Helsinki (en) – ehdollinen valinta
Stensvik Kaja Preutz, Norja (en) – ehdollinen valinta
Vallius Salla Maria, Helsinki (en)
van der Linden-Kian Kiya, Australia (en)
Virta Sanni Sinikka, Espoo (en)
12

Varasijalla:

1. Koivumäki Mikko Pekka, Helsinki (en)
2. Nylund Anna-Liisa Elisa, Lahti (en)

Arts Management, Society and Creative Entrepreneurship 2-vuotinen koulutus (open university selection group)

Begazo Echegaray Angelica, Peru (en)
Fagerlund Anna Sunniva, Helsinki (en)
Penttilä Jenni Kaisa Karoliina, Espoo (en)
Vahvaselkä Kristina Margit, Turku (en)
Volmer Maria, Viro (en)
5

Jazzmusiikki ja NOMAZZ

Jazzmusiikki (instrumentti- tai lauluopinnot) 5,5-vuotinen koulutus

Ahlroos Jimi Henrikki, Oulu (fi)
Eermann Markus Anthony, Viro (en) – ehdollinen valinta
Karttunen Oliver, Helsinki (fi)
Kuloniemi Mooses Agapeetus, Helsinki (fi)
Leibur Marianne, Viro (en) – ehdollinen valinta
Sorjonen Aarni Väinö Severi, Espoo (fi)
Virtanen Olli Vilho Hermanni, Helsinki (fi)
7

Varasijalla:

Dahlbo Niilo Johan Benjamin, Helsinki (fi)

Jazzmusiikki (instrumentti- tai lauluopinnot) 2,5-vuotinen koulutus

Postel Rafael, USA (en)
1

Jazzmusiikki (sävellys) 2,5-vuotinen koulutus

ei uusia opiskelijoita

Nordic Master in Jazz (NOMAZZ) 2,5-vuotinen koulutus

Hornik Kinga, Puola (en) – ehdollinen valinta
Postel Rafael, USA (en)
2

Kansanmusiikki ja NoFo

Kansanmusiikki 5,5-vuotinen koulutus

Bengtson Julia, Ruotsi (sv)
Kentala Touko Aaro Armas, Kaustinen (fi)
Salomaa Anna Olivia, Haapajärvi (fi)
henkilö, joka ei halua nimeään www-sivuille
Westerholm Henrica Maria Kjellsdotter, Loviisa (sv)
5

Varasijalla:

1. Pruiksma Eemeli Urho Eskil, Oulu (fi)
2. Reunanen Laura Johanna, Helsinki (fi)

Kansanmusiikki 2,5-vuotinen koulutus

Dluzewski Gabriel, Ruotsi (sv) – ehdollinen valinta
Laakkonen Heta Erika Heikintytär, Joensuu (fi)
Tatar Säde, Viro (sv)
3

Nordic Master in Folk Music (NoFo) 2,5-vuotinen koulutus

ei uusia opiskelijoita

Kirkkomusiikki

Kirkkomusiikki (Helsinki) 5,5-vuotinen suomenkielinen koulutus

Hyökki Aarni Eemil, Helsinki (fi)
Korhonen-Björkman Heidi Riitta Mirjami, Helsinki (fi)
Minkkinen Joonas Benjamin, Helsinki (fi)
henkilö, joka ei halua nimeään www-sivuille
Rantalainen Sampo Kalevi, Vantaa (fi)
Rekonen Emilia Linnea, Porvoo (fi)
Spence Aino Eliisa, Helsinki (fi)
Tulokas Harriet Aili Ethel, Helsinki (fi) – ehdollinen valinta
Vilminko Tapio Jalmari, Helsinki (fi)
9

Varasijalla:

1. Liikanen Aino Emilia, Oulu (fi)
2. Korhonen Kaisu Elina, Helsinki (fi)
3. Laiho Jenna Maija Annina, Turku (fi)

Kirkkomusiikki (Helsinki) 5,5-vuotinen ruotsinkielinen koulutus

Svartbäck Dennis Samuel, Helsinki (sv)
1

Varasijalla:

1. Björk Rebecka Anna Carina, Helsinki (sv)
2. Järvi Linn Nathalie Elisabeth, Helsinki (sv)

Kirkkomusiikki (Kuopio) 5,5-vuotinen suomenkielinen koulutus

Airas Lilja Kaisa, Kuopio (fi)
Dunder Elina Ulrika, Kuopio (fi)
Hänninen Eeli Mikael, Varkaus (fi)
Häyhä Jesse Antero Johannes, Tampere (fi)
Jussila Henri Mikael, Nousiainen (fi)
henkilö, joka ei halua nimeään www-sivuille
Lepistö Nella Maria Annika, Vantaa (fi)
Marin Janina Emilia, Oulu (fi)
Tuppurainen Arttu Jukka Mikael, Kuopio (fi)
9

Varasijalla:

Torkki Miika Elias, Espoo (fi)

Kirkkomusiikki (Helsinki) 2,5-vuotinen suomenkielinen koulutus

Simonen Johanna Mirjami, Liminka (fi)
1

Kirkkomusiikki (Helsinki) 2,5-vuotinen englanninkielinen koulutus

Ylioja Janna Marie, Kanada (en)
1

Kirkkomusiikki (Kuopio) 2,5-vuotinen suomenkielinen koulutus

Stenudd Hanna Pauliina, Oulu (fi)
1

Klassisen musiikin instrumenttiopinnot

Alttoviulu 5,5-vuotinen koulutus

Hyvönen Matilda Katariina, Tampere (fi)
Svacinová Julie, Helsinki (fi)
2

Alttoviulu 2,5-vuotinen koulutus

David-Larsen Elinor, Norja (en) – ehdollinen valinta
Galante Charles, USA (en)
2

Varasijalla:

1. henkilö, joka ei halua nimeään www-sivuille
2. Briottet Camille, Ranska (en) – todistus toimitettava
3. Herrera Murillo Pedro, Espanja (en) – todistus toimitettava
4. henkilö, joka ei halua nimeään www-sivuille
5. Ali-Mattila Senja Solveig Loviisa, Helsinki (fi) – todistus toimitettava

Fortepiano 2,5-vuotinen koulutus

ei uusia opiskelijoita

Harmonikka 5,5-vuotinen koulutus

Huhta Pilvi Hilla Hannele, Vihti (fi)
Rojnić Leonardo, Kroatia (en) – ehdollinen valinta
Siitonen Kalle Artturi, Joroinen (fi)
3

Varasijalla:

Soininen Urho Eemeli, Kotka (fi)

Harmonikka 2,5-vuotinen koulutus

ei uusia opiskelijoita

Harppu 5,5-vuotinen koulutus

Almeida Quintela Torre do Vale Maria do Carmo, Portugali (en) – ehdollinen valinta
1

Varasijalla:

Vicente Romero Paula, Espanja (en) – todistus toimitettava

Harppu 2,5-vuotinen koulutus

ei uusia opiskelijoita

Kantele 5,5-vuotinen koulutus

Mäenpää Saana Ottilia, Tampere (fi)
Tukre Kristīne, Latvia (en) – ehdollinen valinta
2

Kantele 2,5-vuotinen koulutus

Ogola Zipora Annikki, Helsinki (fi)
1

Kitara 5,5-vuotinen koulutus

Järvinen Samuel Aleksi, Helsinki (fi)
Jääskeläinen Joonas William, Kuopio (fi)
Poulios Vasileios, Kreikka (en)
3

Varasijalla:

1. Saarenpää Ville Paavo Aapeli, Tampere (fi)
2. Harju Sampo Topias, Oulu (fi)

Kitara 2,5-vuotinen koulutus

Reid Bulatovič Mark, Slovenia (en)
1

Varasijalla:

Switala Jakub, Puola (en)

Kontrabasso 5,5-vuotinen koulutus

Bergman Eero-Kalle, Helsinki (fi)
Hilve Ada Joanna, Espoo (fi)
Lahti Venla Tuulia, Helsinki (fi)
3

Kontrabasso 2,5-vuotinen koulutus

Baker Joshua Windham, USA (en)
1

Korrepetitio 2,5-vuotinen koulutus

Nevalainen Kristin Olga Paris, Mikkeli (fi)
1

Lyömäsoittimet 5,5-vuotinen koulutus

ei uusia opiskelijoita

Lyömäsoittimet 2,5-vuotinen koulutus

Kuusisto Sampo Hannes Oskari, Ruotsi (fi) – ehdollinen valinta
Nyheim Trym Haakon, Norja (en) – ehdollinen valinta
2

Piano 5,5-vuotinen koulutus

Alasaarela Carla, Oulu (fi)
Eriksson Samuel Alfred, Turku (sv)
Hu Jason, Espoo (en) – ehdollinen valinta
Nordlund Kiia Aurora, Helsinki (fi)
Oncul Eda, Turkki (en) – ehdollinen valinta
Ruotsala Niilo Oliver, Helsinki (fi) – ehdollinen valinta
6

Varasijalla:

Keinänen Sallamari Emilia, Tornio (fi)

Piano 2,5-vuotinen koulutus

Onoda Tokiwa, Japani (en)
Ruel Faten, Ranska (en) – ehdollinen valinta
Takahashi Moe, Japani (en)
3                   

Varasijalla:

Sjöholm Svante Roy-Owe, Maalahti (sv)

Pianokamarimusiikki ja lied 2,5-vuotinen koulutus

ei uusia opiskelijoita

Puupuhallin (huilu, oboe, klarinetti, fagotti, saksofoni) 5,5-vuotinen koulutus

Bentzen Kamilla (klarinetti), Norja (en) – ehdollinen valinta
Kim Sangyeon (klarinetti), Etelä-Korea (en) – ehdollinen valinta
Krigul Tuule-Helin (huilu), Viro (en) – ehdollinen valinta
Manssila Jemina Aurora (huilu), Helsinki (fi) – ehdollinen valinta
Palonen Juho Ilmari (saksofoni), Hyvinkää (fi) – ehdollinen valinta
Peäske Jakob (fagotti), Viro (en) – ehdollinen valinta
6

Varasijalla:

1. Keikkonen Vilma Karoliina (huilu), Helsinki (fi)
2. Gottdiner Tal Israel (klarinetti), Israel (en)
3. Lappi Iida Anna Emilia (huilu), Vantaa (fi) – todistus toimitettava
4. Yılmaz İlayda (klarinetti), Turkki (en)
5. Lankinen Sonja Eerika (klarinetti), Lempäälä (fi) – todistus toimitettava

Puupuhallin (huilu, oboe, klarinetti, fagotti, saksofoni) 2,5-vuotinen koulutus

Chen Hung-Yu (saksofoni), Taiwan (en) – ehdollinen valinta
Ciancaglini Nevio Angelo (klarinetti), Italia (en) – ehdollinen valinta
Dogaru Gabriela (oboe), Romania (sv) – ehdollinen valinta
Santiago Fernandes Pimenta Alan Davidson (fagotti), Brasilia (en) – ehdollinen valinta
Serra Suñer Maria Elisabet (saksofoni), Espanja (en) – ehdollinen valinta
Yajima Yutaro (huilu), Japani (en) – ehdollinen valinta
6

Varasijalla:

1. Buzzi Teixidó Bernat (klarinetti), Espanja (en) – todistus toimitettava
2. Huang Chang-Han (saksofoni), Taiwan (en) – todistus toimitettava
3. Börzsönyi Imola Donáta (klarinetti), Unkari (en) – todistus toimitettava
4. Hemmerlin Lea (klarinetti), Alankomaat (en) – todistus toimitettava
5. Campinho Fernandes Diogo (saksofoni), Portugali (en) – todistus toimitettava

Sello 5,5-vuotinen koulutus

Nieminen Siiri Inkeri, Helsinki (fi)
Odé Evert Marius, Espoo (fi)
Sepp Karret, Viro (en) – ehdollinen valinta
Smolander Pekka Ilmari, Helsinki (fi)
4

Varasijalla:

1. Kärkkäinen Jere Konsta Valtteri, Mäntsälä (fi)
2. Salervo Eero-Pekka, Helsinki (fi)

Sello 2,5-vuotinen koulutus

Daems Arthur, Belgia (en)
Stefańska Aneta, Puola (en) – ehdollinen valinta
2

Varasijalla:

Lima dos Santos Bruno David, Brasilia (en) – todistus toimitettava

Urut 5,5-vuotinen koulutus

ei uusia opiskelijoita

Urut 2,5-vuotinen koulutus

Koljonen Hanna Julia Karoliina, Vaasa (fi)
1

Vanha musiikki 5,5-vuotinen koulutus

Perkkiö Eerika Marianna (traverso), Joensuu (fi) – ehdollinen valinta
Salervo Eero-Pekka (viola da gamba), Helsinki (fi)
2

Vanha musiikki 2,5-vuotinen koulutus

Elefante Marco (barokkiviulu), Italia (fi)
Jocif Marjana (nokkahuilu), Slovenia (en) – ehdollinen valinta
Luokkanen Johanna Kristiina (barokkiviulu), Oulu (fi)
3

Varasijalla:

1. Karjalainen Noora Kristiina (traverso), Kotka (fi)
2. Ruiz Santos Dimas (barokkioboe), Espanja (en)

Vaskipuhallin (käyrätorvi, trumpetti, pasuuna, baritonitorvi, tuuba) 5,5-vuotinen koulutus

Aukner Ingrid (käyrätorvi), Norja (en) – ehdollinen valinta
Marinho Barbosa Ricardo Pedro (pasuuna), Portugali (en)
Puczko Kajetan (trumpetti), Puola (en) – ehdollinen valinta
Salmiovirta Nuppu-Neilikka (tuuba), Tampere (fi) – ehdollinen valinta
Silva Nogueira Tiago Filipe (käyrätorvi), Portugali (en) – ehdollinen valinta
5

Varasijalla:

1. Ranta-Nilkku Iida Hannele (käyrätorvi), Turku (fi)
2. Raula Aino Katariina (pasuuna), Espoo (fi)
3. Vihervuori Verner Erik (trumpetti), Tampere (fi)
4. Hyökki Aarni Eemil (trumpetti), Helsinki (fi)
5. Pas Sytske (käyrätorvi), Norja (en) – todistus toimitettava

Vaskipuhallin (käyrätorvi, trumpetti, pasuuna, baritonitorvi, tuuba) 2,5-vuotinen koulutus

Grøntvedt Eivind (baritonitorvi), Norja (en) – ehdollinen valinta
Lasser Katja (trumpetti), Saksa (en) – ehdollinen valinta
Liknes Emilie Synnøve (pasuuna), Norja (en) – ehdollinen valinta
Llopis Diago Pasqual (trumpetti), Espanja (en) – ehdollinen valinta
4

Varasijalla:

1. Peterson Mait (pasuuna), Viro (en) – todistus toimitettava
2. Ishida Shinichiro (käyrätorvi), Japani (en) – todistus toimitettava
3. Aguilar Antón Ana (baritonitorvi), Espanja (en) – todistus toimitettava

Viulu 5,5-vuotinen koulutus

Ahonen Iidamari Mikaela, Helsinki (fi) – ehdollinen valinta
Ernesaks Amanda, Helsinki (fi)
Hanhikoski Iida-Maria Olivia, Helsinki (fi)
Kortelainen Saimi Ester, Kerava (en)
Piispa Neea-Noora Karoliina, Miehikkälä (fi)
Pitkänen Heini Maria, Helsinki (fi)
Raitio Tuuli Kaarina, Turku (fi)
Tobalina Aimar, Espanja (en)
8

Varasijalla:

1. henkilö, joka ei halua nimeään www-sivuille
2. Gonzalez Pavlova Alexander, Espanja (en)
3. Krogius Julia Linnéa, Espoo (sv)
4. Lember Liilian, Viro (en) – todistus toimitettava

Viulu 2,5-vuotinen koulutus

Combis Clara Carlota, Espanja (en)
henkilö, joka ei halua nimeään www-sivuille
Seixas David Garcia, Portugali (en)
3

Varasijalla:

1. Read Marshall John, Australia (en)
2. García Escudero María, Espanja (en)
3. Granström Martin Henrik Benjamin, Parainen (sv) – todistus toimitettava

Klassisen musiikin lauluopinnot

Laulutaide 5,5-vuotinen koulutus

Kajander Emma Kenza Magdalena, Helsinki (sv)
Mäkelä Riikka Ida Sofia, Tampere (fi)
Spångberg Adelia Sina Leonora, Espoo (fi)
Uludag Melike, Helsinki (fi)
4

Varasijalla:

1. henkilö, joka ei halua nimeään www-sivuille
2. Niemelä Tanja Kristiina, Vantaa (fi)

Laulutaide 2,5-vuotinen koulutus

Harding Yolanda Annabella, UK (en)
Hellström Fanny Katarina, Espoo (fi)
2

Varasijalla:

1. Turunen Maija Helena, Helsinki (fi)
2. Hyvärinen Kanerva Natalia Loretta, Espoo (fi)

Ooppera 2,5-vuotinen koulutus

Brousseau Ruusu-Maaria Karoliina, Kanada (en)
Mustaniemi Emma Ilona, Helsinki (en)
Norris Peter, UK (en)
Pérez Arquillo Júlia, Espanja (en)
Turunen Robin George Wilhelm, Vantaa (en) – ehdollinen valinta
Uggla Carl Theodor, Ruotsi (en)
6

Varasijalla:

1. Hellström Fanny Katarina, Espoo (en)
2. Krauklis Filips, Latvia (en) – todistus toimitettava

Musiikin johtaminen

Kuoronjohto 5,5-vuotinen koulutus

ei uusia opiskelijoita

Kuoronjohto 2,5-vuotinen koulutus

Norjanen Anna-Elina Inkeri, Helsinki (fi)
Nummela Iida Laura Matilda, Helsinki (fi)
2

Orkesterinjohto 5,5-vuotinen koulutus

Vallios Konstantinos Paraskevas, Kreikka (en) – ehdollinen valinta
1

Varasijalla:

Cousin Jeanne, Ranska (en) – todistus toimitettava

Orkesterinjohto 2,5-vuotinen koulutus

Gwizdalla Mateusz, Australia (en)
1

Varasijalla:

Kearns Benedict, UK (en)

Puhallinorkesterinjohto 5,5-vuotinen koulutus

Combémorel Yoann, Ranska (en) – ehdollinen valinta
Vesterinen Kyösti August, Turku (fi)
2                                         

Puhallinorkesterinjohto 2,5-vuotinen koulutus

ei uusia opiskelijoita

Musiikkikasvatus

Musiikkikasvatus 5,5-vuotinen suomenkielinen koulutus

Harjula Noora Viveka, Turku (fi)
henkilö, joka ei halua nimeään www-sivuille
Hietala Severi Johannes, Helsinki (fi)
Huldén Vilma Sofia Kristiina, Salo (fi)
Husu Iina Elina, Miehikkälä (fi)
Hänninen Johanna Iida Maria, Turku (fi)
Jokela Kalle Johannes, Helsinki (fi)
Kanto Mikko Matias, Kokkola (fi)
Kelosuo Eero Matias, Savonlinna (fi)
Ketola Helmi Signe Maria, Tampere (fi)
Koivuniemi Sini Maria Kastanja, Helsinki (fi)
Kosunen Venla Lyydia, Varkaus (fi)
Kotilainen Laura Ilona, Espoo (fi)
Lyytinen Senni Maria, Helsinki (fi)
Palomäki Emil Eino Samuel, Espoo (fi)
Pihlajamaa Samu Nooa Olavi, Vantaa (fi)
Salomaa Anna Olivia, Haapajärvi (fi)
Selin Jon Christian, Kokkola (fi)
Sundström Sampo Severi Sebastian, Helsinki (fi)
Uusitalo Tuukka Toivo Santeri, Järvenpää (fi)
Viitala Hilppa Miina, Multia (fi)
Virtanen Eveliina Sini-Onerva, Pälkäne (fi)
22

Varasijalla:

1. Hartikainen Anna-Sofia, Helsinki (fi)
2. Hänninen Veera Laina Annastiina, Helsinki (fi)
3. Hellsten Ville Mikael, Jyväskylä (fi)
4. Cheung Zelm, Helsinki (fi)
5. Lappalainen Jonna Helena, Espoo (fi)

Musiikkikasvatus 5,5-vuotinen ruotsinkielinen koulutus

Backström Saskia Greta, Helsinki (sv)
Mäkinen Alex Pasi Wilhelm, Helsinki (sv)
2

Musiikkikasvatus 2,5-vuotinen suomenkielinen koulutus

henkilö, joka ei halua nimeään www-sivuille
Niemelä Saara-Leena Johanna, Helsinki (fi)
Nykänen Heta Emma Ilona, Helsinki (fi)
Paajanen Mirkka Eliisa, Helsinki (fi)
Risku Hannu Henrik Salomo, Porvoo (fi)
henkilö, joka ei halua nimeään www-sivuille
6

Varasijalla:

1. Luoma Miia Päivikki, Helsinki (fi)
2. Laine Pyry Pietari, Helsinki (fi)
3. Sihvonen Iina Maria, Hämeenlinna (fi)

Musiikkikasvatus 2,5-vuotinen ruotsinkielinen koulutus

ei uusia opiskelijoita

Musiikkiteknologia

Musiikkiteknologia 5,5-vuotinen koulutus

Haverinen Juulia, Helsinki (fi)
Hillilä Tuisku Lumi, Tuusula (fi)
Jedlickova Sarah, Tšekki (en) – ehdollinen valinta
Liimatainen Saku Eemeli, Mäntsälä (fi)
Mannermaa Nemo Abraham, Helsinki (fi)
Palomäki Emil Eino Samuel, Espoo (fi)
Raivio Aleksis Mikael, Helsinki (fi)
henkilö, joka ei halua nimeään www-sivuille
8

Varasijalla:

1. Kähkönen Leevi Olavi, Helsinki (fi)
2. Tahlfeldt Nancy Kristiina, Kuopio (fi)
3. Markkanen Elja Einari Johannes, Helsinki (fi)

Musiikkiteknologia 2,5-vuotinen koulutus

Calderón Morales Esther, Espanja (en)
Katz Benjamin, USA (en)
Lankinen Aapo Eemeli, Helsinki (fi)
3

Varasijalla:

Luukkonen Panu Joel, Helsinki (fi) – todistus toimitettava

Sävellys ja musiikinteoria

Sävellys 5,5-vuotinen koulutus

henkilö, joka ei halua nimeään www-sivuille
Main Nicholas, USA (en)
2

Varasijalla:

1. Marjakangas Lauri Joonas, Oulu (fi)
2. Halme Alex Lauri Eemeli, Espoo (fi)

Sävellys 2,5-vuotinen koulutus

Hosseini Ali, Iran (en) – ehdollinen valinta
Laine Matti Lauri Henrikki, Helsinki (fi)
Lehtonen Eetu Jalmari, Nokia (fi)
3

Varasijalla:

Obata Yuto, Japani (en)

Musiikinteoria 5,5-vuotinen koulutus

Launonen Jukka Jerry Johannes, Oulu (fi)
Niemi Sauli Veikko Julius, Helsinki (fi)
2

Varasijalla:

Malesevic David, Bosnia ja Hertsegovina (en)

Musiikinteoria 2,5-vuotinen koulutus

ei uusia opiskelijoita

Opiskeluoikeuden vaihdon kautta hyväksytyt

Sibelius-Akatemian dekaani on täten valintaperusteiden mukaisesti sekä hakemusten ja valintakokeiden perusteella hyväksynyt seuraavat opiskeluoikeuden vaihdot keväällä 2021:

Arts Management, Society and Creative Entrepreneurship

Arts Management, Society and Creative Entrepreneurship 2-vuotinen koulutus

henkilö, joka ei halua nimeään www-sivuille

Klassisen musiikin instrumenttiopinnot

Vanha musiikki 2,5-vuotinen koulutus

Hirvonen Merituuli (luonnontorvi)
Vanha pääaine klassisen musiikin instrumenttiopinnot / käyrätorvi

Klassisen musiikin lauluopinnot

Laulutaide 5,5-vuotinen koulutus

Bonsdorff Joel Tomas
Vanha pääaine musiikkikasvatus

Ooppera 2,5-vuotinen koulutus

Karhula Ruut Eleonoora – ehdollinen valinta
Vanha pääaine klassisen musiikin lauluopinnot / laulutaide

Montonen Marianne Henrietta
Vanha pääaine klassisen musiikin lauluopinnot / laulutaide

Takalo Tanja Johanna
Vanha pääaine klassisen musiikin lauluopinnot / laulutaide

Musiikin johtaminen

Orkesterinjohto 2,5-vuotinen koulutus

Kont Erle
Vanha pääaine puhallinorkesterinjohto

Musiikkikasvatus

Musiikkikasvatus 5,5-vuotinen suomenkielinen koulutus

Ahmala Wilhelmiina Sini Annentyttö
Vanha pääaine klassisen musiikin instrumenttiopinnot / vanha musiikki

Musiikkiteknologia

Musiikkiteknologia 5,5-vuotinen koulutus

Notkonen Heli Kaisa Sofia
Vanha pääaine klassisen musiikin instrumenttiopinnot / kantele

Sävellys ja musiikinteoria

Sävellys 5,5-vuotinen koulutus

Nikkinen Auri-Helena Henriikka
Vanha pääaine musiikkikasvatus

Tietoa ehdollisesta valinnasta

Taideyliopiston Sibelius-Akatemian vuoden 2021 valintaperusteiden mukaan kaikilla Sibelius-Akatemian alempaa ja ylempää tai pelkkää ylempää korkeakoulututkintoa opiskelemaan hakevilla tulee olla ko. hakukohteen vaatima pohjakoulutus ja kielitaito.

Jos suoritat jonkin alla mainituista tutkinnoista vasta hakuajan päättymisen jälkeen, valintapäätös on osaltasi ehdollinen siihen asti, kunnes toimitat Sibelius-Akatemiaan todistuksen suorittamastasi tutkinnosta. Toimita Sibelius-Akatemian hakijapalveluihin jäljennös tutkintotodistuksestasi heti valmistuttuasi, mutta kuitenkin viimeistään 16.7.2021 klo 15. Sibelius-Akatemia voi harkintansa mukaan hyväksyä todistukseksi myös virallisen väliaikaisen tutkintotodistuksen, jos todistuksesta ilmenee, että olet suorittanut kaikki tutkintoon vaadittavat opinnot ja kokeet ja saat varsinaisen tutkintotodistuksen myöhemmin.

Jos sinulla ei ole mahdollisuutta todistaa kielitaitoasi ennen hakuajan päättymistä, hakukelpoisuutesi on kielitaidon osalta ehdollinen. Tässä tapauksessa sinun tulee toimittaa Sibelius-Akatemian hakijapalveluihin hyväksyttävä todistus kielitaidostasi niin pian kuin mahdollista, mutta kuitenkin viimeistään 16.7.2021 klo 15.

Ehdollisesti valittu hakija, joka ei toimita tutkintotodistuksen jäljennöstä ja todista kielitaitoaan määräajassa, menettää ehdollisen opiskelupaikkansa Sibelius-Akatemiassa.

Kelpoinen opiskelijaksi kandidaatin- ja maisterin tutkintoon johtavaan koulutukseen (3 + 2,5 vuotta) on henkilö, joka on suorittanut vähintään jonkin seuraavista:

  • suomalainen ylioppilastutkinto (pelkkä lukion päättötodistus ilman ylioppilastutkintoa ei ole riittävä)
  • International Baccalaureate (IB) -tutkinto
  • Eurooppalainen ylioppilastutkinto (EB)
  • Reifeprüfung- tai Deutsches Internationales Abitur -tutkinto (RP / DIA)
  • ammatillisesta koulutuksesta annetussa laissa tarkoitettu ammatillinen perustutkinto, ammattitutkinto tai erikoisammattitutkinto
  • ulkomainen koulutus, joka asianomaisessa maassa antaa kelpoisuuden vastaaviin korkeakouluopintoihin
  • Cambridge Advanced International Certificate of Education -tutkinto (AICE)
  • Suomessa suoritettu korkeakoulututkinto tai ulkomailla suoritettu vähintään kandidaatin tutkintoa vastaava tutkinto.

Kelpoinen opiskelijaksi maisterin tutkintoon johtavaan koulutukseen (2,5 vuotta) on henkilö, joka on suorittanut vähintään jonkin seuraavista:

  • musiikkialan alempi korkeakoulututkinto (kandidaatti)
  • musiikkialan ammattikorkeakoulututkinto
  • musiikkialan ulkomainen koulutus, joka asianomaisessa maassa antaa kelpoisuuden vastaaviin korkeakouluopintoihin
  • vähintään alempi korkeakoulututkinto joltain muulta alalta ja sen lisäksi musiikkialan korkeakoulutasoisia opintoja, joiden perusteella Sibelius-Akatemia voi todeta sinun saavuttaneen musiikkialan ylemmän korkeakoulututkinnon opintoja varten tarvittavat riittävät tiedot ja valmiudet.

Mahdollisista poikkeuksista yllä mainittuun pohjakoulutusvaatimukseen on ilmoitettu koulutusohjelmakohtaisissa valintaperusteissa.

Opiskelupaikan vastaanottaminen

Myönnetty opiskelupaikka pitää ottaa vastaan viimeistään 16.7.2021 klo 15, muussa tapauksessa menetät sen (Yliopistolaki 38 § / Ammattikorkeakoululaki 28c §). Myöhässä saapuneita ilmoituksia ei oteta huomioon.

Opiskelupaikan vastaanottaminen on sitova, eikä sitä voi enää myöhemmin peruuttaa tai muuttaa. Sitova paikan vastaanotto peruuttaa automaattisesti kaikki muut hakutoiveesi. Voit ottaa vastaan samana lukukautena (1.8.-31.12.) alkavasta koulutuksesta vain yhden korkeakoulututkintoon johtavan opiskelupaikan (ks. yhden korkeakoulupaikan säännös).

Opiskelupaikka tulee ottaa ensisijaisesti vastaan sähköisesti Oma Opintopolku -palvelun kautta (https://opintopolku.fi/oma-opintopolku/). Jos et voi ottaa opiskelupaikkaa vastaan sähköisesti, sinun tulee käyttää paikan vastaanottamiseen hyväksymiskirjeen mukana lähetettävää paperilomaketta, joka tulee toimittaa täytettynä osoitteeseen hakijapalvelut@uniarts.fi.

Oikaisumenettely

Opiskelijavalintapäätökseen saa Yliopistolain (558/2009) 82 §:n nojalla hakea oikaisua Taideyliopistolta. Kirjallisen oikaisupyyntömenettelyn tarkoituksena on antaa hakijalle mahdollisuus vedota päätöksenteossa mahdollisesti tapahtuneeseen virheeseen saadakseen virheellisen päätöksen korjatuksi. Oikaisumenettelyä ei ole tarkoitettu palautteen saamista varten tai lisätietojen saamiseksi valinnasta.

Valintapäätökseen voi hakea oikaisua kirjallisesti 14 päivän kuluessa valinnan tuloksen julkistamisesta.