Please find the streaming link below. Löydät lähetyslinkin tekstistä.

Suora lähetys Musiikkitalosta – Helmi Vesa -pianokilpailu 7.–10. helmikuuta

| video

the Sibelius Academy of Uniarts Helsinki presents: Helmi Vesa Piano Competition 7–10 Feb 2019

Streaming link for broadcasts: https://www.youtube.com/c/UniartsFi/live

The Helmi Vesa Piano Competition is for students of the Sibelius Academy and has been held since 1985.

Students in the Faculty of Classical Music at the Sibelius Academy whose main subject is piano and who have not completed a Master’s degree are eligible to enter, as are students of the Junior Department. The competition sessions are public, and admission is free.

Helsinki Music Centre, Camerata Hall

***

ORDER OF APPEARANCE (GMT+2):

Thu 7 Feb – Day 1

Group 1
14:30-15:00          Pulkkinen Iiro
15:00-15:30          Raitala Vilja
15:30-16:00          Ranta Niina
16:00-16:30          Räisänen Heta

Group 2
17:00-17:30          Salimgareev Evgeny
17:30-18:00          Schantz Gustav
18:00-18:30          Seaw Melinda

Group 3
19:00-19:30          Sippola Kuisma
19:30-20:00          Strogiy Ruslan
20:00-20:30          Söderström Fanny

Fri 8 Feb – Day 2

Group 4
11:00-11:30          Tikhomirova Alina
11:30-12:00          Toivonen Elsa
12:00-12:30          Uusitalo Joona
12:30-13:00          Ylönen Noora

Group 5
14:00-14:30          Zaitsev Aleksei
14:30-15:00          Ahola Aaron
15:00-15:30          Ahopelto Lili
15:30-16:00          Aniolek Mariola

Group 6
16:30-17:00          Fu Cowley
17:00-17:30          Eskelinen Tatu
17:30-18:00          Göktürk Ezgi
18:00-18:30          Haho Antti

Sat 9 Feb – Day 3

Group 7
11:00-11:30          Halonen Miikkael
11:30-12:00          Hansson Nils
12:00-12:30          Heiskanen Milan
12:30-13:00          Hulkko Milla-Maria

Group 8
14:00-14:30          Ibáñez-Resjan Alicia
14:30-15:00          Kämäläinen Kiku
15:00-15:30          Littunen Jussi

Group 9
16:30-17:00          Methuen, Alisa
17:00-17:30          Mishukov Jyri
17:30-18:00          Munk-Nielsen David
18:00-18:30          Oksanen Janne

Sun 10 Feb – Day 4

Group 10
11:00-11:30          Ollikainen Arttu
11:30-12:00          Pavlou Lambis
12:00-12:30          Liiv Tähe-Lee
12:30-13:00          Mejias Anton

Group 11
14:00-14:30          Nordlund Kiia
14:30-15:00          Pätiälä Sofia
15:00-15:30          Aalto Iivari
15:30-16:00          Anlan Fu

18:00 Prize ceremony

***

Video production:

University of the Arts Helsinki, Sibelius Academy

Video, video effects:  Keijo Lahtinen, Juhani Konttinen
Sound:  Olli Ovaskainen, Juhani Konttinen
Lights:  Sirje Ruohtula

Producer:  Matti Leisma

***

More concert videos:
Sibelius-Academy concerts on YouTube

***
All copyrighted music licenced by Teosto, the Finnish Composers' Copyright Society.
http://www.teosto.fi/en