Nuo­ri­so­kou­lu­tuk­sen opis­ke­li­ja­ma­ti­nea

Sibelius-Akatemian nuorisokoulutuksen opiskelijat esiintyvät.

X-symboli sinisellä ja violetilla taustalla.

Ohjelma

Ohjelmamuutokset ovat mahdollisia.

Sisäänpääsy jonotusjärjestyksessä, niin kauan kuin paikkoja riittää (korona-aikana: R-konserttisali 48+26 paikkaa). Sisäänmeno vain klo 14.35-15, poistua voi myös esiintyjän vaihtuessa. Konserttivahtimestari osoittaa sinulle paikan turvavälein.

R-talon alalämpiöstä löytyy vartioimattomia ja maksuttomia naulakoita ulkovaatteiden ja suurten laukkujen säilytystä varten, mutta korona-aikana ne voi ottaa myös sisälle saliin.

OHJELMA

Carl Maria von Weber (1786-1826): Concertino for clarinet in E-flat major, op.26 (1811); Theme and variations
(12′)
Aleksandra Bochovenko, klarinetti 1)
Justas Stasevski, piano

Giovanni Boni: Sonata in G for Oboe and Piano
1. Preludio – Largo, 2. Allegro, 3. Alla Siciliana, 4. Allegro
(8′)
Anni-Elina Varonen, oboe 2)
Naoko Ichihashi, piano

Vincenzo Bellini (1801-1835): Concerto per oboe e archi (in Es);
Maestoso e deciso – Allegro alla polonese
(9′)
Áda Forsell, oboe 3)
Naoko Ichihashi, piano

Paul Hindemith (1895-1963): Sonata for Oboe and Piano (1938)
1. Munter, 2. Sehr Langsam – Lebhaft
(13′)
Silja Ratilainen, oboe 3)
Naoko Ichihashi, piano

Gordon Jacob (1895-1984): Pasuunakonsertto B-duuri (1956); 1. osa
(7′)
Aino Raula, pasuuna 4)
Naoko Ichihashi, piano

Vladimir Cosma (1940-): Euphonium Concerto (1997); I. Allegro Assai
(8′)
Nuppu Salmiovirta, baritonitorvi 5)
Kari Tikkala, piano

Ludwig van Beethoven (1770-1827): Sonaatti pianolle ja viululle (Kevätsonaatti) No 5; I Allegro
(10′)
Ida Westerlund, viulu 6)
Sonja Fräki, piano

Rebecca Clarke (1886-1979): Sonata for Viola and Piano (1919);
Impetuoso, Vivace, Adagio
(24′)
Julie Svacinova, alttoviulu 7)
Matilda Kärkkäinen, piano

Torbjörn Lundquist (1920-2000): Botany Play (1968)
1 Sunflower, 2 Henbane, 3 Dandelion, 4 Juniper, 5 Cactus, 6 Thistle, 7 Weeping Willow, 8 Quick-Grass, 9 Blackthorn, 10 Sycamore
(n. 10′)
Vilma Wirén, harmonikka 8)

Joseph-Nicolas-Pancrace Royer (1703-1755): La marche des Scythes (1746)
(6′)
Ilona Liiman, piano 9)

Henryk Wieniawski (1835-1880): Polonaise, D-duuri op. 4
(4′)
Maxim Larionov, viulu 10)
Maria Larionova, piano

Opettajat: 1) Tuulia Ylönen 2) Sanna Niemikunnas 3) Veera Pesu 4) Line Johannesen 5) Jukka Myllys 6) Jaakko Ilves 7) Lilli Maijala 8) Veli Kujala 9) Niklas Pokki 10) Mari Tampere-Bezrodny

Lisätietoja: Päivi Koivula

Ajankohta

21.11.2020 klo 15:00 – 17:20

Sijainti

R-talo

Pohjoinen Rautatiekatu 9

00100 Helsinki

R-talon Konserttisali

Liput

Vapaa pääsy.

Sijainti kartalla

Katso reittiohjeet