Emmanuel Ceyssonin mestarikurssit verkossa

Sibelius-Akatemian harpun vierailijaprofessori Emmanuel Ceyssonin oppitunteja pääsee seuraamaan etäyhteyden päästä päivittäin hänen vierailunsa aikana lukuun ottamatta itsenäisyyspäivää.

Emmanuel Ceysson soittaa harppua oppilaiden kanssa.
Heikki Tuuli

Seurataksesi oppitunteja sinun tulee ladata laitteellesi Zoom-ohjelmisto tai käyttää ohjelmiston selainpohjaista versiota.

Varsinaisen opetuslinkin saat lähettämällä asiasta pyynnön seuraavaan osoitteeseen: pauli.raitakari@uniarts.fi

Samaa linkkiä käytetään kaikilla oppitunneilla.

Lisätietoa opetuksesta:
Päivi Severeide, harpun vastuuopettaja
paivi.severeide@uniarts.fi

Ryhmät ja teokset

Kaija Saariaho: New Gates (1996)
Maaria Pulakka, harppu
Stella Michael, huilu
Anthony Hall, alttoviulu

Nathan Currier: Sambuca Sonata (1993)
Sanni Korpelainen, harppu
Dain Song, huilu
Jussi Launonen, alttoviulu

Matthew Whittall: The City in the Sea (2018)
Katilyne Roels, harppu
Livia Schweizer, huilu
Margarethe Breit, alttoviulu

Pertti Jalava: While you were sleeping (2010)
Bengi Canatan, harppu
Emilia Karhi, huilu
Beltrán Cubel Gajas, alttoviulu

Maurice Ravel /sov. Carlos Salzedo: Sonatine en Trio (1905)
Hilda Kunnola, harppu
Arttu Jauhiainen, huilu
Julie Svacinova, alttoviulu

André Jolivet: Petite Suite (1941)
Olga Benito Ramiréz, huilu
Astrid Lagg, huilu
Liisa Orava, alttoviulu

Nuoret

Vuonna 2019 valitut (toinen ja viimeinen opetuskerta joulukuu 2020):
Emma Holländer (Pohjois-Helsingin musiikkiopisto)
Maria Ihanus (Sibelius-Akatemian nuorisokoulutus)
Alissa Joamets (Oulun Konservatorio)
Helmi Väinämö (Meri-Lapin musiikkiopisto)

Vuonna 2020 valitut (ensimmäinen kerta joulukuu 2020)
Iida Nykänen (Helsingin Konservatorio)
Villa Ruscica (Helsingin Konservatorio)
Toivo Tervaskanto (Lapin musiikkiopisto)

AIKATAULU

Muutokset aikatauluun ovat mahdollisia.

TIISTAI 1.12.

9.45–11.15 Katilyne Roels / de Falla: Spanish Dance

11.30–13.00 Sanni Korpelainen hp, Daing Song fl, Jussi Launonen vla / Currier: Sambuca Sonata

KESKIVIIKKO 2.12.

9.45–11.15 Hilda Kunnola hp, Arttu Jauhiainen fl, Julia Svachinove vla / Ravel (arr. Salzedo): Sonatine en Trio

11.30–13.00 Katilyne Roels hp, Livia Schweizer fl, Margarethe Breit vla / Whittall: The City in the Sea

14.00–14.45 Villa Ruscica (Helsingin Konservatorio, etäopetus)

14.45–15.30 Iida Nykänen (Helsingin Konservatorio, etäopetus)

15.30–16.15 Toivo Tervaskanto (Lapin musiikkiopisto, etäopetus)

16.30–17.15 Maria Ihanus (Sibelius-Akatemian nuorisokoulutus)

17.30–18.15 Helmi Väinämö (Oulun konservatorio)

TORSTAI 3.12.

11.15–12.45 Olga Benito Ramiréz fl, Astrid Lagg fl, Liisa Orava vla / Jolivet: Petite Suite

19.00 Verkkokonsertti: Emmanuel Ceysson

PERJANTAI 4.12.

9.30–11.30 Maaria Pulakka hp, Stella Michael fl, Anthony Hall vla / Saariaho: New Gates

11.15–12.45 Bengi Canatan hp, Emilia Kahri fl, Beltrán Cubel Gajas, vla / Jalava: While you were sleeping

12.45–13.30 Olga Benito Ramiréz / L. Spohr: Fantasie

LAUANTAI 5.12.

10.30–11.15 Emma Holländer (Pohjois-Helsingin musiikkiopisto)

11.15–12.00 Alissa Joamets (Oulun Konservatorio, etäopetus)

12.15–13.00 Emmanuel Ceysson & Debussy Trio -katkelmat

13.15–14.00 Bengi Canatan/ Parish-Alvars: Sérénade

15.00–15.45 Sanni Korpelainen hp, Daing Song fl, Jussi Launonen vla / Currier: Sambuca Sonata

15.45–16.30 Olga Benito Ramiréz fl, Astrid Lagg fl, Liisa Orava vla / Jolivet: Petite Suite

16.30–17.15 Hilda Kunnola hp, Arttu Jauhiainen fl, Julia Svachinove vla / Ravel: Sonatine en Trio

17.30–18.15 Sanni Korpelainen/ Fauré: Une châtelaine en sa tour

MAANANTAI 7.12.

9.45–10.30 Maaria Pulakka / Glinka: The Lark

10.45–11.30 Maaria Pulakka hp, Stella Michael fl, Anthony Hall vla / Saariaho: New Gates

11.45–12.30 Hilda Kunnola / Hindemith: Harp sonata 1st mov.

12.30–13.15 Bengi Canatan / C. P. E. Bach: Harp sonata, 2nd mov.

14.30–15.15 Maria Ihanus (Sibelius-Akatemian nuorisokoulutus) / Debussy: Arabesque

Ajankohta

1.12.2020 klo 9:45 – 13:00

2.12.2020 klo 9:45 – 13:00

2.12.2020 klo 14:00 – 17:00

3.12.2020 klo 10:00 – 12:45

4.12.2020 klo 9:30 – 13:30

7.12.2020 klo 9:45 – 13:15

7.12.2020 klo 14:30 – 15:15

Sijainti

Verkkotapahtuma

Liput

Vapaa pääsy.